Hamilton Jazzmaster Open Heart Lady Auto (H32215142)
$1,480.00 excluding taxes
Automatic | 36mm | H32215142
Available
Offering a glimpse of its powerful inner mechanics, the Jazzmaster Open Heart lets precision take center stage. Featuring a captivating midnight blue dial that sparkles, this showstopping timepiece fuses the modernity of urban architechture with the infinity of the cosmos. Showcasing Hamilton's ever-evolving craftsmanship and attention to detail, the dial brings the H-10 automatic movement into the spotlight. With its 80 hour power reserve and Nivachron™ balance spring, the Jazzmaster Open Heart Auto is fitted with an intricate stainless steel bracelet.
WATCH
| Reference | H32215142 |
|---|---|
| Caliber | H-10 |
| Collection | Jazzmaster |
| Movement | Automatic |
| Case size | 36mm |
| Thickness (mm) | 10 |
| Dial color | Blue_aventurine |
| Case material | Stainless steel |
| Power reserve | 80 hour |
| Crystal | Sapphire |
| Lug width | 18mm |
| Status | Current collection |
| Water Resistance | 5 bar (50m) |
| Anti Reflection | Yes |
| Open Case Back | Yes |
| Nivachron | Yes |
BRACELET/STRAP
| Strap reference | H6053241051 |
|---|---|
| Strap type | Stainless steel |
| Buckle type | Butterfly |
| Buckle width | 16mm |
| Easy Click | Yes |
Additional information
| Condition | |
|---|---|
| Material | |
| Watch Type | |
| Movement | |
| Features | |
| Case Size | |
| Water Resistance | |
| Style | |
| Gender | |
| Strap Type | |
| Color |










Reviews
There are no reviews yet.