Hamilton Jazzmaster Performer Auto Chrono (H36606130)
$3,330.00 excluding taxes
Automatic | 42mm | H36606130
Available
Made for those who favor function and style at once, the Jazzmaster Performer line offers a powerful sport-chic appearance. Powered by the H-31 automatic chronograph movement with 60 hours power reserve, this Jazzmaster Performer Automatic Chronograph features a 42mm stainless steel case accented by a sleek black dial and an assertive stainless steel bracelet.
WATCH
| Reference | H36606130 |
|---|---|
| Caliber | H-31 |
| Collection | Jazzmaster |
| Movement | Automatic |
| Watch Function | Chronograph, Date, Tachymeter |
| Case size | 42mm |
| Dial color | White |
| Case material | Stainless steel |
| Power reserve | 60 hour |
| Crystal | Sapphire |
| Lug width | 22mm |
| Status | Current collection |
| Water Resistance | 10 bar (100m) |
| Anti Reflection | Yes |
| Open Case Back | Yes |
| Screw Down Crown | Yes |
| Nivachron | Yes |
| Super Luminova | Yes |
BRACELET/STRAP
| Strap reference | H6050000101 |
|---|---|
| Strap type | Stainless steel |
| Buckle type | Butterfly |
| Buckle width | 20mm |
Additional information
| Condition | |
|---|---|
| Gender | |
| Style | |
| Water Resistance | |
| Case Size | |
| Features | Calendar, Chronograph, Exhibition Caseback, Luminous, Sapphire Crystal |
| Movement | |
| Watch Type | |
| Material | |
| Strap Type | |
| Color |








Reviews
There are no reviews yet.