Hamilton Jazzmaster Viewmatic Auto (H32755851)
Original price was: $1,540.00.$1,155.00Current price is: $1,155.00. excluding taxes
Automatic | 44mm | H32755851
Out of Stock
Email when stock available
The see-through case back of the Viewmatic presents the perfect opportunity to see contemporary watchmaking and quality craftsmanship working in harmony. Luckily, the front of this watch is just as captivating as the back.
WATCH
| Reference | H32755851 |
|---|---|
| Caliber | H-10 |
| Collection | Jazzmaster |
| Movement | Automatic |
| Case size | 44mm |
| Thickness (mm) | 11.64 |
| Dial color | Grey |
| Case material | Stainless steel |
| Power reserve | 80 hour |
| Crystal | Sapphire |
| Lug width | 22mm |
| Status | Past collection |
| Water Resistance | 5 bar (50m) |
| Super Luminova | Yes |
BRACELET/STRAP
| Strap reference | H6003271091 |
|---|---|
| Strap type | Ostrich leather |
| Buckle type | Folding clasp |
Additional information
| Condition | |
|---|---|
| Gender | |
| Style | |
| Water Resistance | |
| Case Size | |
| Color | |
| Features | |
| Movement | |
| Strap Type | |
| Watch Type | |
| Material |













Reviews
There are no reviews yet.