Hamilton Khaki Field Auto 38mm (H70455540)
$970.00 excluding taxes
Available
Inspired by the original soldiers' watch, the Khaki Field Automatic blends military heritage with contemporary design and offers versatility for modern pioneers. Pairing a khaki green sunray dial with a snailing effect on the hour ring, the dial reflects light whilst boasting texture and depth. Designed for action and built for adventure, the exclusive H-10 automatic caliber offers up to 80 hours of power reserve, ensuring it won't let you down.
WATCH
| Reference | H70455540 |
|---|---|
| Caliber | H-10 |
| Collection | Khaki Field |
| Movement | Automatic |
| Case size | 38mm |
| Thickness (mm) | 11.5 |
| Dial color | Blue |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal | Sapphire |
| Lug width | 20mm |
| Status | Current collection |
| Power reserve | 80-hour |
| Water Resistance | 10 bar (100m) |
| Open Case Back | Yes |
| Nivachron | Yes |
| Super Luminova | Yes |
BRACELET/STRAP
| Strap reference | H6007041041 |
|---|---|
| Strap type | Cow leather |
| Buckle type | Pin buckle |
| Buckle width | 18mm |
Additional information
| Case Size | |
|---|---|
| Color | |
| Condition | |
| Features | 12/24-Hour Time, Calendar, Exhibition Caseback, Luminous, Sapphire Crystal |
| Gender | |
| Material | |
| Movement | |
| Style | |
| Strap Type | |
| Watch Type | |
| Water Resistance |












Reviews
There are no reviews yet.