Hamilton Khaki Field Quartz 33mm (H69301910)
$560.00 excluding taxes
Quartz | 33mm | H69301910
Available
The Khaki Field Quartz expresses a return to Hamilton's military heritage through simplicity in design. The dial features a clear typography with straighter Arabic numerals and a "railway" minute track. The color palette is understated, with its sleek white dial highlighted by old radium-colored Super-LumiNova® indexes. The watch comes with a green textile NATO strap and brown leather loops - perfect for your next adventure out in the field.
WATCH
| Reference | H69301910 |
|---|---|
| Caliber | ETA F05.105 mh2 |
| Collection | Khaki Field |
| Movement | Quartz |
| Case size | 33mm |
| Thickness (mm) | 7.55 |
| Dial color | White |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal | Sapphire |
| Lug width | 18mm |
| Status | Current collection |
| Water Resistance | 5 bar (50m) |
| Super Luminova | Yes |
BRACELET/STRAP
| Strap reference | H6000002241 |
|---|---|
| Strap type | Textile |
| Buckle type | Pin buckle |
| Buckle width | 18mm |
Additional information
| Case Size | |
|---|---|
| Color | |
| Condition | |
| Features | |
| Gender | |
| Material | |
| Movement | |
| Pre-Owned | |
| Style | |
| Strap Type | |
| Watch Type | |
| Water Resistance |












Reviews
There are no reviews yet.