Hamilton Ventura S Auto (H24105370)
Original price was: $1,630.00.$1,222.50Current price is: $1,222.50. excluding taxes
Automatic | 34mm x 38mm | H24105370
1 In Stock and Ready to Ship
Streamlined and sleek, the Ventura S Automatic is the next evolution of a revolutionary icon. Push the boundaries with a timeless expression of creativity – the world’s first electric battery-powered watch.
WATCH
| Reference | H24105370 |
|---|---|
| Caliber | C26.101 |
| Collection | Ventura |
| Movement | Automatic |
| Case size | 34mm x 38mm |
| Thickness (mm) | 10.65 |
| Dial color | Brown |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal | Sapphire |
| Lug width | 16mm |
| Power reserve | 48 hour |
| Status | Current collection |
| Water Resistance | 5 bar (50m) |
| Anti Reflection | Yes |
| Open Case Back | Yes |
| Nivachron | Yes |
| Super Luminova | Yes |
BRACELET/STRAP
| Strap reference | H6000001171 |
|---|---|
| Strap type | Rubber |
| Buckle type | Pin buckle |
| Buckle width | 14mm |
Additional information
| Condition | |
|---|---|
| Material | |
| Watch Type | |
| Gender | |
| Style | |
| Water Resistance | |
| Case Size | |
| Color | |
| Features | |
| Movement | |
| Strap Type |










Reviews
There are no reviews yet.